Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Pieniny, nocleg i okolice

Noclegi w Pieninach

Pieniny są jednym z najpiękniejszych i drugim po Tatrach najchętniej uczęszczanym pasmem górskim. Dowodem tego jest rozwój bazy noclegowej regionu oraz towarzysząca jej od lat popularność. Na terenie Pienin nocleg znaleźć można w ponad 600 obiektach, o zróżnicowanej cenie (od niespełna 20 do ponad 300 zł/doba), co pozwala idealnie dopasować oferty do potrzeb. Do najchętniej wybieranych miejscowości graniczących z obszarem Pienin należą: Szczawnica, Sromowce Wyżne, Kluszkowce, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn i Niedzica. Noclegi w Szczawnicy to okazja do poznania walorów turystycznych okolicy (szlaki piesze, m. in. Droga Pienińska - 12 km wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, szlak na Trzy Korony–982 m n.p.m.), ale także jej uzdrowiskowego charakteru, który rozwija się od 200 lat dzięki źródłom mineralnym (szczawy). Oprócz sanatoriów, poleca się noclegi w kwaterach prywatnych (ponad 30 % bazy noclegowej) oraz w willach i pensjonatach. Niektóre z nich, podążając z duchem czasu, oferują specjalne strefy relaksu i zabiegów bez konieczności wychodzenia z obiektu (sauna fińska i infrared, jacuzzi, fotele masujące). Pobyt w Krościenku nad Dunajcem to okazja do zwiedzenia Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego oraz zabytkowych kościołów (Kościół Wszystkich Świętych, kaplica św. Rocha, kapliczka św. Kingi - na szlaku na Przełęcz Sosnów) i domów mieszczańskich na rynku. Położenie w dolinie Dunajca zachęca do uprawiania wędkarstwa i kajakarstwa, a wycieczki piesze, rowerowe i konne pozwolą poznać uroki pienińskich krajobrazów. W lecie popularne są przejażdżki dorożką (z rynku), a w zimie – kuligi i ogniska. Pobyt w miejscowości Sromowce Wyżne nie może odbyć się bez przepłynięcia jednym z najbardziej urokliwych przełomów rzecznych w Europie (Przełom Dunajca). To jedna z najsłynniejszych atrakcji regionu, dlatego noclegi w Sromowcach Wyżnych każdego roku zapełniają się turystami. Nieopodal Sromowców Wyżnych znajduje się spokojna miejscowość Kluszkowce, która będzie odpowiednia także na zimowy pobyt dzięki nowoczesnemu Ośrodkowi Narciarskiemu Czorsztyn-Ski (w lecie działa tu zjeżdżalnia grawitacyjna na stokach góry Wdżar). Dla miłośników sportów wodnych i plażowania, poleca się noclegi w Czorsztynie i Niedzicy. Do największych atrakcji zalicza się ruiny zamków, lecz należy wspomnieć także o rejsach widokowych po Zalewie Czorsztyńskim i o ciekawych górskich szlakach (z Czorsztyna do Krościenka, z Niedzicy na Trzy Korony).

Pieniny – najpiękniejsze polskie góry

Jedno z młodszych pasm górskich w Polsce a zarazem jedno z najbardziej malowniczych. Pieniny należą – obok Tatr - do najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Leżą one w łańcuchu Karpat, na południu Polski i na obszarze północnej Słowacji. Na ich popularność wpływa różnorodność terenów – ze stromymi skalnymi ścianami, skałkami oraz przestrzeniami gęsto porośniętymi lasem. Wyjątkowy klimat tych pasmom dodaje rzeka Dunajec, z jej zakrętami, pętlami i zakolami. Liczne atrakcje, takie jak spływ tratwami przełomem Dunajca czy zamki w Czorsztynie lub Niedzicy, łatwa dostępność szlaków nawet dla niedoświadczonych piechurów, a także uzdrowiskowy charakter niektórych miejscowości to dodatkowe walory, które przyciągają tu turystów jeszcze bardziej. Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się 5 rezerwatów przyrody, a najwyższym szczytem są Trzy Korony (982 m n.p.m.).

Wypoczynek z widokiem na Trzy Korony, Sokolicę i Przełom Dunajca

Dobry start w Pieniny oferują Sromowce Niżne. Tu można zobaczyć te pasma w całej okazałości. Jedną z największych atrakcji w okolicy są spływy przełomem Dunajca - ubrani w ludowe stroje flisacy na tratwie płyną z turystami do Szczawnicy bądź aż do Krościenka. Chcąc zasmakować trudów wędrówki, warto wybrać się na szlak, by z bliska podziwiać widoki, które niejednokrotnie widzimy na pocztówkach. By zobaczyć słynną sosnę, trzeba dostać się na Sokolicę, charakteryzującą się stromymi zboczami i miejscami o dużej ekspozycji, które jednak zostały zabezpieczone. Najwyższą i najbardziej rozpoznawalną górą Pienin Właściwych są natomiast Trzy Korony z platformą widokową. Szlak ze Sromowiec czy Krościenka nie sprawi większych trudności. Chętnie odwiedzany jest także rezerwat przyrody Wąwóz Homole – część Małych Pienin, z malowniczymi kaskadami potoku Kamionka i kredowymi wapieniami, zabarwionymi niekiedy na czerwono. Po licznych pieszych wycieczkach warto zapoznać się także z historią Pienin, opowiedzianą w licznych zabytkach tego regionu – gotycko-renesansowym zamku w Niedzicy, ruinach zamku w Czorsztynie, Czerwonym Klasztorze (jednej z najsłynniejszych budowli sakralnych tego pasma górskiego) czy kościółkach w Grywałdzie lub Frydmanie. Zimą działają tu wyciągi narciarskie w Szczawnicy (na Palenicę warto wyjechać bez względu na porę roku), Niedzicy czy Kluszkowcach. Latem natomiast można połączyć wycieczki po górach z odpoczynkiem nad wodą – taką możliwość daje teren rekreacyjny „Zamajerz” nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego w Niedzicy. Warto zapoznać się z kalendarzem imprez, organizowanych cyklicznie na tym terenie. Możemy tu wziąć udział w Zimowym Zjeździe Górskim w Pieninach, Festiwalu Kultur Górskich, Spotkaniach na Szlaku czy Śpiskich Zwykach, podczas których zobaczymy regionalne zespoły muzyczne.